Kaysı Reçeli

Kaysı Reçeli

Tarifin Hikayesi

Kaysı Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 kilogram kayısı
 • 3 kilogram şeker
 • 4 bardak su
 • Yarım yemek kaşığı limon tuzu yarım limon suyu
 • 500 gram sönmemiş kireç (Küçük küçük taş gibi olanlar)

Kaysı Reçeli Tarifi Yapılışı

 1. Öncelikle kireç suyunu hazırlayalım. İnşaatlarda kullanılan bildiğimiz kireç ancak taş şeklinde olan olmalı yani sönmemiş kireç olması önemli büyük genişçe bir kaba kireci koyup üzerine çıkacak kadar 3-4 litre su koyalım.
 2. Kireç tamamen eriyecek ve suyu durulacak durulan suyu başka bir kaba alıp bekletiyoruz. Tortusunu kesinlikle almıyoruz.
 3. Sıra kaysıları hazırlamaya geldi öncelikle kayısının sert olması çok önemli kayısıları bıçak yardımıyla soyuyoruz soyduğunuz kayıtların çekirdeklerini şiş yardımıyla çıkarıyoruz.
 4. Kayısıların bütünlüğünü bozmamaya dikkat ediyoruz. Çekirdeklerini çıkardığımız kayısıları süzülmüş kireçli suyun içine atıyoruz ve bir gece bekletiyoruz.
 5. Bir gece bekleyen kaysılarımızı kireçli sudan çıkarıp 3-4 su yıkıyoruz kayısıların sertleştiğini göreceksiniz. Şekeri suyu yarım limon suyunu koyup kanatıyoruz
 6. Kaynayan şerbetin içine kaysıları ekliyoruz. Birlikte 4o dakika pişirip limon tuzunu ilave edip 5 dakika daha kaynatıp ateşten alıyoruz. Sıcak sıcak kavanozlara doldurup ağzını sıkıca kapatıp ters çeviriyoruz. Afiyet olsun.
Gaziantep SEO Gaziantep Yazılım Gaziantep Sosyal Medya Gaziantep Reklam Gaziantep Stüdyo Gaziantep Web Tasarım Gaziantep Medya Ajansı – Sosyal Medya, Reklam, Seo, Yazılım